Home / admin admin

admin admin

Gjurma digjitale që zbuluan shkencëtarët në hapësirë

Harta komplekse në tri dimensione që realizoi sateliti Gaia, i publikuar javën e kaluar pasi kapi 1 700 milionë yje të Udhës së Qumështit, po analizohet nga astronomët që kanë zbuluar imazhe kurioze të hapsirës.               “Këto të dhëna janë shumë të rëndësishme dhe …

Read More »

Mandarina rregullon qarkullimin e gjakut

Mandarina gjithashtu përmban magnez, kalcium dhe kalium. Mandarina është një frutë që bën pjesë te familja e agrumeve. Ajo është burim i mirë i vitaminave A dhe C, transmeton “Zeri.info”. Mandarina gjithashtu përmban magnez, kalcium dhe kalium. Nisur nga përmbajtja e saj shumë e ushqyeshme, mandarina është shumë e preferuar …

Read More »

5 arsye përse duhet të konsumojmë kikirikë

Shpeshherë kikirikët përjashtohen nga ushqimet e shpejta të shëndetshme, por ka shumë arsye përse duhet të konsumoni kikirikë dhe gjalpë kikiriku. Balancon sheqerin në gjak Studimet kanë treguar se konsumimi i kikirikut dhe gjalpit të kikirikut për mëngjes ndihmon të balancojë nivelin e sheqerit në gjak gjatë ditës, edhe pas …

Read More »

Nikotina ndryshon strukturën e trurit!

Sipas shkencëtarëve të Institutit Amerikan për Luftën kundër Varësisë, ato bazohen në një hulumtim të kryer tek truri i njerëzve. – Çdo qelizë në tru është një makinë që prodhon një peptid, i cili mund të quhet receptor. Ato mundësojnë komunikimin ndërmjet qelizave dhe shprehin ndjeshmërinë e trurit tek droga. …

Read More »