Home / World

World

Et ullamcorper sollicitudin elit odio consequat mauris, wisi velit tortor semper vel feugiat dui, ultricies lacus. Congue mattis luctus, quam orci mi semper

Gjurma digjitale që zbuluan shkencëtarët në hapësirë

Harta komplekse në tri dimensione që realizoi sateliti Gaia, i publikuar javën e kaluar pasi kapi 1 700 milionë yje të Udhës së Qumështit, po analizohet nga astronomët që kanë zbuluar imazhe kurioze të hapsirës.               “Këto të dhëna janë shumë të rëndësishme dhe …

Read More »

Mandarina rregullon qarkullimin e gjakut

Mandarina gjithashtu përmban magnez, kalcium dhe kalium. Mandarina është një frutë që bën pjesë te familja e agrumeve. Ajo është burim i mirë i vitaminave A dhe C, transmeton “Zeri.info”. Mandarina gjithashtu përmban magnez, kalcium dhe kalium. Nisur nga përmbajtja e saj shumë e ushqyeshme, mandarina është shumë e preferuar …

Read More »

5 arsye përse duhet të konsumojmë kikirikë

Shpeshherë kikirikët përjashtohen nga ushqimet e shpejta të shëndetshme, por ka shumë arsye përse duhet të konsumoni kikirikë dhe gjalpë kikiriku. Balancon sheqerin në gjak Studimet kanë treguar se konsumimi i kikirikut dhe gjalpit të kikirikut për mëngjes ndihmon të balancojë nivelin e sheqerit në gjak gjatë ditës, edhe pas …

Read More »

Nikotina ndryshon strukturën e trurit!

Sipas shkencëtarëve të Institutit Amerikan për Luftën kundër Varësisë, ato bazohen në një hulumtim të kryer tek truri i njerëzve. – Çdo qelizë në tru është një makinë që prodhon një peptid, i cili mund të quhet receptor. Ato mundësojnë komunikimin ndërmjet qelizave dhe shprehin ndjeshmërinë e trurit tek droga. …

Read More »